Emekli Kök Maaş Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Emekli Kök Maaş Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Emekli Kök Maaş Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Emekli Kök Maaş Nedir? Nasıl Hesaplanır? konusu: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açıklamaya yönelik olarak emeklilik maaş zam oranında bir artışa gidildiği gösterilmektedir. Bu zam oranının %49.25’e kadar çıkartıldığı Vedat Işıkhan tarafından belirtilmiştir. Bu duyurudan sonra emekliler zamlı maaşını öğrenebilmek adına kök maaşı da merak etmeye başlamıştır. Kök maaş yapılan zam hesaplamaları için önemli olan bir işlemdir.

Kök Maaş Nedir?

Emeklilerin kazançlarına yönelik olarak hesaplanmış olan net tutarı gösteren kök maaş emekli olan kişilerin maaşının ham hali anlamına gelmektedir. En düşük belirtilen emekli maaşı sınırlamasıyla sınırın altındaki maaşlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından eklenir ve zamla alt sınıra yükseltilmektedir.

 Kök Maaş Nasıl Hesaplanır?

Zam oranını merak eden emekliler kök maaşı bulmak için farklı yöntemleri kullanmaktadır. E- Devlet şifresi olan tüm Bağ Kur ve SSK emeklileri kök maaşlarını oldukça kolay bir şekilde tespit edebilir. SSK üzerinden emekli olan kişiler e- devlet sistemine giriş yapmalıdır. Buradan arama motoruna giderek ‘4A emekli aylığı’ yazmalıdır. Çıkan ilk bağlantıya tıklamak gerekiyor.

Ardından açılan sayfada yer alan ‘detay’ kısmına basmak gerekiyor. Bastıktan sonra açılan pencerenin en alt kısmında yer alan ‘5510 Ek 19 Miktar’ yazan yerde bulunan tutardan 7500 TL çıkarılmalıdır. Bu anlamda kök maaş ek ödeme dahil kolay bir şekilde hesaplanır.

Bağ Kur’luların Kök Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Bağ Kur’lu olan emekliler yine e- devlet üzerinden girip hesaplamayı kolay bir şekilde yapabilir. Bağ Kur olan kişiler e devlete girdikten sonra arama kısmına ‘4B Emekli Aylığı’ yazmalıdır. Ardından sayfaya çıkan ilk bağlantıya tıklamak gerekiyor. Bağlantıya tıkladıktan sonra gelen pencere üzerinden ‘‘4B Emekli Aylık Bilgisi’ne ait barkodlu belge almak isteyen tıklasın’’ sekmesine tıklamak gerekir.

Gelen pencere üzerinden SGK kaya ait olan döküm çıkar. Sayfanın en alt kısmında ‘5510 Ek 19 Miktarı’ tutarı yazmaktadır. Burada yazan yerin karşısında bir rakam bulunur. Bu rakamı 7500 TL’den çıkarmak gerekir. Bu anlamda emekliler kök maaşı hakkında ve ek ödemeler hakkında bilgi sahibi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir