Krediyi Erken Kapatılınca Ne Olur?
Krediyi Erken Kapatılınca Ne Olur?

Kredi Erken Kapatılınca Ne Olur?

Bankalar kişilere arsa, taşıt, konut satın almak için ya da herhangi bir ihtiyacını gidere bilmek için çeşitli kredi imkanları sunmaktadır. Kredinin türüne ya da tutarına yönelik olarak taksit ve vade kolaylığı da sağlamaktadır. Bununla beraber bankalar kişilere belirli oranlarda faiz uygular. Müşteriler ise tamamen kendi ödeme planlarını yönelik olarak taksitler halinde aylık kredi tutarlarını yatırmaktadır. Alınan kredilerin düzenli bir şekilde ödenmesi ilk seçenektir. Ancak belirli durumlarda kredinin erken ödenmesi gibi durumlar söz konusu olabilir.

Kişiler krediyi erken ödeyerek borcu vaktinden önce kapatabilir bu anlamda pek çok kişi erken borcunu kapatılması ile ilgili sorunların olup olmayacağına merak etmektedir.

Krediyi Erken Kapatmak Ne Anlama Gelir?

Bankalar çok çeşitli sebeplerle kredi talep edildiği zaman ödendiğini, hangi şartlar altında bankaya sunulacağını sunar. Bu şartlara yönelik olarak faiz ve vade oranları gibi çok çeşitli detayları sözleşme içerisinde belirtir. Kişiye sunulan kredi taksitleri ödeme günü geldiği zaman her ay düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Borçlar düzenli ödemeler ile kolayca kapatılabilir. Bununla beraber kredinin belirtilmiş olan bitiş tarihinden daha önce tamamen ödenmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu da krediyi erken kapatma anlamına gelmektedir.

Kredi Ödemelerinde Ara Ödeme Yapmak

Kredi ödemelerinde tüketiciler ara ödeme yaparak kredilerini kolay bir şekilde ödeyebilmektedir. Ara ödeme genel olarak devam eden kredi ödemelerinde bankalar tarafından yapılmış olan planlamaların dışına çıkılarak kişinin gerçekleştirmiş olduğu ödemeye denilmektedir. Ara ödemeler ile kişiler total borç üzerinden düştüğü meblağ aracılığıyla kredinin belirlenmiş olan tarihten çok daha önce kapatılmasını mümkün hale getirmektedir.

Ara ödeme gerçekleştirildikten sonra bankalar tarafından tamamen yeni ödeme planı oluşturulmalıdır. Konu ile ilgili olan mevzuata yönelik olarak yeni ödeme planının oluşturulması bir zorunluluk halini getirir. Bununla beraber ara ödeme gerçekleştirildikten sonra kalan vadede değişiklik yapmak yani vade yükseltmek ya da düşürmek gibi konularda bankaların herhangi bir mecburiyeti yoktur. Ara ödeme ile krediyi erken kapatma işlemleri yapıldıktan sonra vadede değişikliği yapabilmek müşteri ve bankanın karşılıklı olarak anlaşması gereken bir durum ile gerçekleşmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir