Rapor Parası Ne Zaman Yatar?
Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası ne zaman yatar sorusu pek çok kişinin araştırdığı konu oluyor. Rapor parası, hamilelik, hastalık, iş kazası gibi durumlarda çalışan hakkının SGK tarafından ödenen tutarı ifade etmektedir. SGK tarafından hesaplara yatırılan rapor parası, PTT üzerinden çekilebiliyor. Rapor parası hesaplama işlemi de kolaylıkla yapılabiliyor. Rapor parası ne zaman yatar sorusu, 2 günden fazla iş göremezlik raporu alan ve hamilelik sürecini tamamlayan pek çok kişinin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Rapor parası çekmek için paranın hesaplarına ne zaman yattığını E-Devlet üzerinden öğrenebilecek olan çalışanlar, buna göre PTT şubelerine uğrayabilecek.

Rapor Parası Ne Zaman Alınabilir?

Rapor parası, işverenin bu raporu SGK’ya bildirmesinin üzerinden en fazla 15 gün geçmesiyle beraber çalışanların PTT ya da e-Devlet üzerinden tanımlanmış banka hesabına yatırılır. Bu ücretin hesaba yatırılmasıyla beraber 2 ay içinde alınması gerekir. Bu süre içerisinde hesaba geçmeyen ücretler SGK’ya tekrar iade edilebilir.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

İlk önce çalışan kişinin raporu, işverene teslim etmesi gerekir. İlgili kurum da bu raporu genel olarak 5 gün içinde e-rapor sistemine giriş yapar. Rapor SGK yetkilileri tarafından incelemeye alınır ve onay verilir. Onay verildikten sonra ise ödeme talimatı verilir. Daha sonra para hesaba geçmeden önce çalışanlara gerekli bilgiler SMS şeklinde iletilir. Bütün bu aşamaların sonunda çalışan kişi, PTT şubeleri ya da e-Devlet üzerinden ya da eğer tanımladığı bir banka hesabının olduğu şube aracılığıyla rapor parası alabilir.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

SGK Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

Rapor parası E-devlete giriş yapılarak kolay bir şekilde sorgulanabilir. Bunun için; E-Devlet’e giriş yaparak, arama çubuğuna “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazılır. Daha sonra “4A/4B İş Göremezlik Ödemesi” seçeneğine tıklanır. Bu şekilde iş göremezlik ödemesi ile alakalı merak edilen her detaya ulaşabilirsiniz. Rapor parası sorgulama istediğiniz zaman yapabileceğiniz kadar basittir.

Rapor Parası Ne Kadar?

Hastalık durumunda geçici iş göremezlik ödeneği  olarak da adlandırılan yani rapor parası, kurumca yetki verilmiş olan hekim ya da sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması koşuluyla sigortalıya, iş göremezliğin üçüncü gününden başlayacak şekilde her gün için ödenir. Hastalık durumunda verilecek geçici iş göremezlik ödeneği yatarak tedavi olanlarda günlük kazancın yarısı, ayaktan tedavi olanlarda ise günlük kazancın, üçte ikisi olacak şekildedir. Bu doğrultuda asgari ücretlilere verilecek olan rapor parası 2024 senesi için ayakta tedavi de günlük 144.5 TL‘ den 223.5 Tl’ ye yatarak tedavi içinse 108.42 Tl’ den 167.68 Tl’ ye çıkarılmıştır. Rapor parasından faydalanmak için bazı şartlar vardır. Bunlar arasında en önemli olan raporun başladığı tarihte sigorta niteliğinin bitmiş olmamasıdır. Yine raporu kurum tarafından yetki verilmiş olan sağlık kuruluşu ya sa hekimlerden almak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir