Saruhanlı Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?
Saruhanlı Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Saruhanlı Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi, sahip olunan mülkler için ödenen vergilerden bir tanesidir. Emlak Vergisi Kanunu’na göre Türkiye sınırları içerisinde bina ve arsa sahibi olan kişiler bu vergileri ödemelidir.

Saruhanlı belediyesi emlak vergisi nasıl ödenir? Konut, iş yeri, arsa, bina gibi tüm taşınmaz mallar bu vergiden değerlendirilir. Emlak vergisi yıllık bir vergi olup iki taksit ile ödenmektedir. İlk taksiti en geç mayıs, ikinci taksiti ise kasım ayında ödemelisiniz. İsterseniz iki taksiti birlikte de ödeyebilirsiniz.

Emlak Vergisi Muafiyeti

Vergi muafiyeti 2006 yılında alınan Bakanlar Kurulundan geçti. Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlere, emeklilere, gazilere, şehitlerin dul ve yetimlerden vergi alınmayacaktır. İlgili mevzuatta geliri olmayanlar için tek istisna, 18 yaşını doldurmamış kişilerdir.

Emlak Vergisi Türleri Nelerdir?

Sahip olduğunuz gayrimenkul veya taşınmazın bulunduğu belediye tarafından tahsil edilen emlak vergisi iki türde alınmaktadır. Apartman, daire, iş yeri, müstakil ev vb. yapılar için bina vergisi adı verilir. Arsa ve arazi sahipleri ise arazi vergisi ödemek zorundadır. Her iki türde de önemli olan yapıların Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunması gerekir. Bina ya da arsa vergisi verme zorunluluğu, ilgili mülkün tapu sahibinin görevidir. Malkara Belediyesi emlak vergisinin miktarı;

  • Mülkün cinsine,
  • Mülkün genişliğine,
  • Mülkün bulunduğu yere göre farklı olabilir.

Yukarıda belirlenen oran üzerinden, Malkara Belediyesi yılın asgari rayiç değerleri de göz önüne alınarak bir hesaplama gerçekleştirir. Bu yol üzerinden de ödenecek vergi miktarı tam olarak belirlenmektedir. Bu yüzden her mülk için ödenecek vergi miktarı farklı olabilir. Hesaplamalar sonucu ortaya çıkan rakam tek seferde ya da iki taksit halinde ödenebilir.

Emlak vergisi, taşınmazın cinsi ve bulunduğu ile göre farklılık gösterecektir. Ödemen gereken tutar taşınmazın satış esnasında belirlenmiş olan rayiç bedeli üzerinden hesaplama yapılacaktır. Konutların bulunduğu duruma göre oranlar değişebilir. Malkara Belediyesi emlak vergisi gişelerden ödenebiliyor. Malkara üzerinde bulunduğunuz konutun vergisi hakkında merak ettiklerinizi kuruma iletebilirsiniz. Sahip olduğunuz konut Malkara Belediyesi sınırları içerisinde bulunuyorsa her yıl mutlaka vergi ödemesini buraya yapmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir