Altının Zekatı Nasıl Hesaplanır?
Altının Zekatı Nasıl Hesaplanır?

Altının Zekatı Nasıl Hesaplanır?

Ramazan ayında zekât ile ilgili konular da tekrar tekrar gündeme gelir. İslam’ın beş şartından biri olan zekât ibadetini İslami koşullara uygun bir şekilde yerine getirmek isteyen kişiler, altının zekatı nasıl hesaplanır gibi birçok soruyu merak içerisinde araştırır. Esasında her ne kadar zekât ibadeti Ramazan ayı içerisinde dile getiriliyor olsa da iyi miktarda malı bulunan yani dini olarak zengin kabul edilen ve elde etmiş olduğu malın üzerinden bir yıl geçmiş her Müslüman tarafından senenin her günü yerine getirilmesi mümkün olan bir ibadettir. Altın zekatı detayları olan bir ibadettir ve doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Altın Zekatı Nedir?

İslam Hukuk doğrultusunda bir Müslümanın varlıklı olması durumunda zekâtını vermesi gereken mallar belirtilmiştir. Bunlar zekâtlık mallar şeklinde de adlandırılan gümüş, altın, ticaret malları, gelir kaynağı elde edilen hayvanlar, madenler, tarım ürünleri, hisse senedi, maaş, gayrimenkul ve elde edilen kazanç şeklindedir. Bu mallar arasında zekâtı verilen mallardan biri de  altındır ve altın zekâtı olarak da adlandırılır.

Altın Zekatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Altının ayarı her ne olursa olsun tek başına ya da toplamı 80,18 gram ağrılığına ulaştığı zaman artık gerekli miktara ulaşmış yani zekâtı verilebilecek duruma gelmiş bir mal hükmündedir. Altın zekâtı hesaplaması yapılırken ayarına göre ayrı ayrı hesap yapılır. Çünkü her altının değeri farklı olduğundan dolayı verilmesi gereken zekât miktarı da farklı olacaktır. Her bir altın kendi değeri üzerinden hesaplama yapılıp kırkta bir olacak şekilde %2,5 oranında altın zekâtı verilmesi uygun görülmüştür.

40 Gr Altın Ne Kadar Zekat Verilir?

Müslüman olanların 80,18 gramdan çok daha fazla altını varsa sahip olduğu altının zekatını vermesi önemlidir. Bu oran genellikle bir değişiklik göstermez. Nasıl ki müslüman bir kişi malının 1/40 oranını zekat olarak veriyor ise zekatı verilecek altınında gramında bir değişiklik söz konusu olmaz. Altının zekatı ne zaman verilmeli diye merak ediyorsanız bu konuda da dikkatli davranmak gerekir. Altın zekatı nisap oranında malı olan kişiye malının üzerinden bir yıl geçtikten sonra verilmesi uygun görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir