Rapor Parası Nasıl Alınır?
Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor Parası Nasıl Alınır?

İş göremezlik ödemesi halk arasında hastalık, istirahat ya da rapor parası gibi farklı şekillerde isimlendirilir. Geçici iş göremezlik parası alabilmek için gereken koşulların neler olduğu, nasıl başvuru yapıldığını ve ödemenin ne zaman alınacağı gibi konular sigortalı çalışan kişileri ilgilendirir.

Rapor Parası Ödemesi Nedir?

Rapor parası ödemesi sigortalı olarak çalışan kişilerin meslek hastalığı, hastalık, iş kazası ve analık gibi durumlarda gelir kaybı olmaması için getirilen özel bir sistemdir. Sigortalı çalışan kişinin ise devam etmesine geçici olarak engel olan bu durumların mevcut olduğu zamanlarda maaş ödemesi işveren yerine SGK tarafından sağlanır.

Bazen SGK ve iş yeri arasında mahsuplaşma protokolü düzenlemesi yapılabilir. İşçi raporlu olsa bile maaşı tam olarak ödenir, bunun yanı sıra SGK’ya tahsil edilmesi gereken sigorta primine karşılık SGK tarafından ödenmesi gereken Geçici İş Göremezlik parasının mahsup edilmesi sağlanır. Rapor parası nasıl alınır neleryapılması gerekir birçok kişi tarafından merak edilir.

Rapor Parasını Almak İçin Ne Yapmalıyım?

SGK rapor parasını almak için ilk olarak işveren tarafından verilen raporun sisteme işlenmesi gerekecektir. Raporun sisteme işlenmesinin ardından, en fazla on beş gün içinde ödemenizi alabilirsiniz. Bu ödemeyi alabilmek için aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu’na direkt olarak gidip başvuru yapmanız gerekecektir.

Rapor parası, raporun 3. Gününden itibaren yatırılmaya başlar. Bunun yanı sıra ilk iki günlük rapor ücretinin işveren tarafından ödenmesi ile alakalı yasal bir düzenleme bulunmaz. 1 veya 2 günlük raporu olan sigortalı çalışanlar için  SGK tarafından herhangi bir ödeme yapılmaz. Bununla beraber geçici iş göremezlik ödeneği ile ilgili iş kazası yaşayan kişilerle alakalı olarak özel bir durum vardır. İş kazası gerekçesiyle rapor parası alanlar yani sigortalı çalışanlar için SGK tarafından her gün ödeme gerçekleşir.

Rapor Parası Almak İçin Şartlar Nedir?

Hastalıkla alakalı olarak iş göremezlik ödeneğinden faydalanmak için ilk olarak hastalık süresinin iki günden fazla sürmesi gerekir. Ödeme ancak üçüncü gün itibariyle başlar. Aynı zamanda sigortalı çalışanın rapor tarihi öncesi bir sene içinde 90 gün prim ödemiş olması koşulu aranır.

Rapor Parası Ne Kadar Devam Eder?

Rapor parası; çalışanın son 1 sene içinde almış olduğu brüt ücretinin %60’ı kadar olur ve bu ödeme, en çok 1 sene boyunca devam eder. Rapor parası nasıl alınır diye merak ediyorsanız çalışanların yerine getirmesi gereken bazı şartlar mevcuttur. SGK iş göremezlik raporu almaya hak kazanmış olan kişiler için bu ödenek son derece avantajlıdır. Halk arasında istirahat parası, hastalık parası ve rapor parası olarak da adlandırılan bu ödemeyi işveren değil Sosyal Güvenlik Kurumu yapar. Ödenek hakkından faydalanmak için hastalık ve iş kazası gibi çeşitli durumların gereklilikleri de kanunda yer alan şartlara bağlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir