Vergi Kaçıranlar Nereye Şikayet Edilir?
Vergi Kaçıranlar Nereye Şikayet Edilir?

Vergi Kaçıranlar Nereye Şikayet Edilir?

Son dönemlerde özellikle sosyal medyanın bu kadar gündem olmasıyla beraber sosyal medya üzerinden para kazananlar da artmaya başlamıştır. Vergi kaçıranlar hem sosyal medya üzerinden hem de kaçak bir şekilde ticaret yaparak haksız kazanç sağlamaktadır. Bu anlamda pek çok kişi vergi kaçıran kişileri şikayet etmeye başlamıştır. Bu anlamda vergi kaçakçılığı yapan kişiler kolay bir şekilde tespit edilerek ceza almaktadır.

Vergi Kaçakçılığı

Vergi kaçakçılığı yapan kişileri ihbar etmek için belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Vergi ihbarı yazılı olan tutanağa geçirilerek sözlü bir şekilde e- devlet üzerinden başvuru gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda ALO 189 Maliye Hattı üzerinden de vergi kaçıranları şikayet etmek isteyenler kısa bir süre içerisinde bu işlemi tamamlayabilir. İnternet üzerinden yapılacak olan ihbarların konusu sınırlıdır. Bu konular şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Vergi düzeni,
  • Kira gelirleri,
  • Sahte ya da yanıltıcı belge,
  • Mükellefiyet kaydı,
  • Kaçak ürün ihbar bildirimi,
  • Ücret ödemeleri,
  • Asgari geçim indirimi,
  • Vergi dairesine bildirim yapılmamış olarak işçi çalıştırmak gibi durumlar internet üzerinden ihbar edilebilmektedir.

Vergi İhbar Nasıl Yapılır?

Vergi kaçakçılığı yapan kişilere ihbar edebilmek için vergi ihbarı ALO 189 Maliye Hattı üzerinden yapılabilir. Aynı zamanda Vergi Dairesi Başkanlıklara, Gelir İdaresi Başkanlığı ya da Defterdarlıklara yazılı başvuru aracılığıyla da vergi ihbarı yapılabilmektedir. E- devlet üzerinden bu ihbarlar kolayca gerçekleştirilebilir. İhbarın değerlendirilebilmesi için kişinin adres bilgilerini ve TC kimlik numaralarını girmesi de gerekir.

Vergi İhbarı Ne Zaman Sonuçlanır?

Vergi ihbarı usulüne uygun bir şekilde yapıldıysa en kısa sürede işleme alınır. Bu ihbar sonucunda eğer şartları varsa ihbar eden kişi bir ikramiye ödeyebilmektedir. İhbar ikramiyesi genel olarak ihbarın sürekli sorumluluk getiren vergiler ile ilgili olmalıdır.

Vergi ihbarı, ihbar delilleri dayanmalı ve somut bir olay şeklinde olmalıdır. Aynı zamanda ihbar konusu vergi incelemesi sonucunda bulunan matrah farklar ile bağlantılı bir şekilde olmalıdır. Vergi ihbarı sonucu genel anlamda yoğunluğa göre değişiklik gösterse de kanıtlar ile bu süreç oldukça kısaltılabilmektedir. Bu anlamda ihbar ikramiyesi hızlı bir şekilde kişiye teslim edilir. Böylece Vergi Kaçıranlar Nereye Şikayet Edilir? sorusunun yanıtı ortaya çıkmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir