Kandıra Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?
Kandıra Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Kandıra Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Kandıra’da yaşayanların merak ettikleri sorulardan biride Kandıra Belediyesi emlak vergisi nasıl ödenir? Eğer Kandıra’da yaşıyorsanız ve emlak vergisi ödemek istiyorsanız, Kandıra Belediye binasına gitmelisiniz. Belediyeye giderek emlak vergisi ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra belediyenin sitesinde girerek online ödeme seçeneğini de kullanabilirsiniz. Bu şekilde belediyeye gitmeden internet üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

Ödeme yaparken sizde T.C. kimlik numaranız istenecektir. Ardından kimlik numaranız ile bir sorgulama yapılacaktır. Bu sorgulama ile üzerinize kayıtlı olan tüm taşınmazlar görünecektir. Bu şekilde ödemelerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi ile ilgili merak edilen bir diğer soru ise emlak vergisi nedir? Emlak vergisi, Türkiye’de bulunan arsa ya da bina gibi taşınmazlar için ödenen bir vergidir. Bu vergi iki farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlar bina vergisi ve arazi vergisidir. Taşınmazın herhangi bir sahibi yok ise tahsis edilen kişilerin emlak vergisini ödemesi gerekir.

Yeni bir taşınmaz alındığında ve bu taşınmaz için emlak vergisi ödenmek istendiğinde ilk önce belediyeye giderek emlak beyanında bulunmanız gerekir. Bu işlem Tapu Taşınmaz Beyan olarak adlandırılmaktadır ve E – Devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Bu işlem için başvuru yaparken yanında götürmeniz gereken belgeler ile ilgili bir sıralama yapacak olursak;

  1. Mülk sahibinin nüfus cüzdanı,
  2. Emlak bildirim formu,
  3. Taşınmazın ruhsatı.

Emlak Vergisi Kimler Tarafından Ödenir?

Emlak vergisi ödemesi, taşınmazın sahibi tarafından ödenmektedir. Eğer taşınmazın sahibi yok ise tahsis edilen kişi bu vergiyi ödemek zorundadır. Bir adet taşınmazı olan kişiler, emlak vergisi ödemek zorunda değildir. Ancak yine de bu kişilerin bağlı oldukları belediyeye giderek muafiyet belgesi vermesi gerekir.

Bunun yanı sıra yeni bir ev alan kişilerde ilk yıl emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Ev hangi ayda satın alınırsa alınsın, vergi ödemesi bir sonraki yıl gerçekleşmektedir. Tüm bunların yanı sıra yeni alınan bir taşınmaz, tapuda kat mülkiyeti olarak görülmüyorsa emlak vergisi ödeme tutarından değişiklikler yaşanabilmektedir. Bu nedenle ev alırken bu duruma dikkat etmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir