Kulu Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?
Kulu Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Kulu Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Kulu Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? Kulu’da yaşayanların merak ettiği sorulardan biride Kulu Belediyesi emlak vergisi nereye ödenir? Emlak vergisi ödemeleri, her ilçenin kendi belediyesine gidilerek yapılmaktadır. Emlak vergisi ödemek için doğrudan Kulu Belediyesi’ne gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra belediye tarafından internet üzerinden sunulan online ödeme sistemleriyle de emlak vergisi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme yaparken T.C. Kimlik numarası üzerinden sorgulama yapılmaktadır. Bu sorgulamada, kişinin üzerine kayıtlı olan tüm taşınmazlar görünmektedir. Böylece bina, konut, arazi ya da arsa için emlak vergisi ödeme işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi ödemek isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan biride emlak vergisi nedir? Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde bulunan bina ya da arsa mülkleri için verilen bir vergidir. Bu vergi, bina vergisi ve arazi vergisi olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Mülkün sahibi olmadığı durumlarda ise arsa ya da binanın tahsis edildiği kişiler, vergiyi ödemek zorundadır.

Yeni bir arsa ya da ev satın alırsanız, emlak vergisi ödeyebilmek için ilk olarak emlak beyanında bulunmanız gerekir. Tapu Taşınmaz Beyan olarak adlandırılan bu işlem, E – Devlet üzerinden ya da ilgili belediyeden başvuruda bulunarak yapılmaktadır. Başvuru süreci için gerekli olan belgeler ile ilgili bir sıralama yapacak olursak;

  1. Bina ruhsatı,
  2. Emlak bildirim formu,
  3. Mülk sahibinin kimlik kartı

Emlak Vergisini Kimler Öder?

Emlak vergisi ile ilgili merak edilen sorulardan bir diğer ise emlak vergisini kimler öder? Emlak vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik olan kişiler öder. Yalnızca konut vergisine özel olarak bir adet evi olan kişiler, sıfır oranlı emlak vergisine tabi tutulur. Böylece bu kişilerin vergi vermesine gerek kalmamaktadır. Ancak yine de bağlı olduğunuz belediyeye giderek muafiyet belgesi vermeniz gerekmektedir.

Yeni ev alan kişilerde ilk sene emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Satış hangi ayda gerçekleşirse gerçekleşsin bir önemi bulunmamaktadır. Vergi bir sonraki yıl ödenmeye başlamaktadır. Bunun yanı sıra alacağınız ev tapuda kat mülkiyeti olarak gözükmüyorsa, emlak vergisi tutarında farklılıklar yaşanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir