İngilizce Öğretmeni Maaşı 2024
İngilizce Öğretmeni Maaşı 2024

İngilizce Öğretmeni Maaşı 2024

İngilizce Öğretmeni Maaşı 2024 yılında ne kadar? İngilizce öğretmeni, İngilizce dil bilgisinin yeterli olmadığı yetişkinlere ve çocuklara İngilizce öğreten meslekte profesyonel olan kişilere verilen unvana nedir. İngilizce öğretmenliği en çok tercih edilen meslekler arasında yer alır. Bu işi yapabilmek için belirli eğitimleri almak ve bu konuda yeterliliklere sahip olmak gerekir.

İngilizce Öğretmeninde Bulunması Gereken Özellikler

  • Kültürel duyarlılığa sahip olmak,
  • Sabırlı ve hoşgörülü olmak
  • İlgi çeken ve pratik dersler planlamak için yaratıcı fikirler üretmek,
  • Mükemmel organizasyon ve planlama becerisi göstermek,
  • Yazılı ve sözlü iletişim yeteneğine sahip olmak,
  • Öğrenci, yönetici ve okul personeli ile etkili çalışma ilişkilerinin kurulması,
  • Sorunları çözme becerisine sahip olmak.

İngilizce Öğretmeni Neler Yapar?

İngilizce öğretmeni, yabancı dili en iyi şekilde kullanma yetkinlikleri haricinde iletişim becerilerini de kullanıp öğrenciler için gerekli bilgi akışının sağlanması için çalışmalar yapar. Genel olarak öğretmenlik yetkinliklerinin hepsini kullanan İngilizce öğretmeni, branşıyla alakalı ders sunumunu hazırlayıp öğrencileri için sunar.  Bu bölümden mezun olan bir kişi İngilizce Öğretmeni olarak veya  üniversitelerde Öğretim Görevlisi olarak görev yapabilir. İlave olarak bu kurumlarda  öğretim materyalleri geliştirme uzmanı, müfredat uzmanı veya ölçme ve değerlendirme uzmanı olarak görev yapmakta mümkündür.

İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Eğitimin Alınması Gerekir?

İngilizce öğretmeni olabilmek için, üniversitelerin dört senelik eğitim veren İngilizce Öğretmenliği bölümünü bitirmiş olmak şartı bulunur. Mütercim Tercümanlık, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Dili ve Edebiyatı gibi bölümleri bitirmiş olan kişiler de pedagojik formasyon alıp İngilizce öğretmeni unvanı almaya hak kazanırlar. Ardından görevlerine başlayabilirler.  Bu bölümde okuyanlar için en önemli konulardan biri de maaşlardır. İngilizce öğretmeni maaşları devlet ya da özel de görev yapmasına bağlı olarak değişiklik gösterir ve genellikle tatmin edicidir.

İngilizce Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

İngilizce Öğretmeni 2024 maaşı aylık ortalama olarak 29.600 TL’ dir.  İngilizce Öğretmeni, 2024 senesinde en az 20.700 TL alırken, en fazla 45.400 TL maaş almıştır. Önceki senelere bakıldığı zaman İngilizce Öğretmeni  Maaşı Temmuz 2023 senesinde ortalama 21.500 TL civarında olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir