Gelir Vergisi Matrahı Nedir?
Gelir Vergisi Matrahı Nedir?

Gelir Vergisi Matrahı Nedir?

Kişinin çalışma hayatı kapsamında elde ettiği kazancı yönünden belirli bir limitte hesaplama yapılmaktadır. Bu hesaplamalar bünyesinde kişinin iş durumundaki kazancına yönelik gelir vergisi çıkarıldığı bilinmektedir. Gelir vergisi matrahı nedir şeklinde belirtilen soruya yönelik kişinin net kazanç hesaplaması diyebilmek mümkündür. Örnek verecek olursak; kişinin yıllık geliri 250.000TL ise bu gelir içindeki gider kısmı da dikkate alınmaktadır. Daha net ifade ile 50.000TL’lik gideri olan ve yıllık geliri 250.000TL olarak görülen kişinin gelir vergisi matrahı 200.000TL olarak belirlenmektedir.

Gelir Vergisi Matrahının Belirlenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelir vergisi matrahı hakkında açıkladığımız anlamına yönelik bu konuda dikkatli olmanız gerektiğinizi de belirtmeliyiz. Gelir vergisi matrahının belirlenmesinde dikkat edilmesi gerekenler ise aşağıdaki gibi sıralanır.

 • Tüm gelir kaynaklarının doğru şekilde hesaplanarak matrahın bulunması
 • Ödenecek vergi bedelini düşürebilecek olan indirimlerden, vergi mevzuatından faydalanılması
 • Gelir gider tablosunu dikkate alarak hesaplama yapılması ( kişisel gelirler, yatırım gelirleri, kira vb. gelir kaynakları da işinize yarayabilir)
 • Vergi danışmanından yardım alınması

Genel bakımdan doğru vergi hesaplaması yapabilmek adına vergi danışmanından yardım almanız en iyi desteğiniz olacaktır. Çünkü bilmediğiniz veya eksik bilgi sahibi olduğunuz konularda fazladan vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Daha düşük vergi ödemek adına işlemlerinizi kolaylaştıracak vergi danışmanları çok akıllıca adım atmanızı sağlayacaktır.

Gelir Vergisi Matrahı Hesaplarken Yapılan Hatalar

Gelir vergisi matrahı hakkında verginin belirlenmesindeki dikkat edilecekleri sıraladıktan sonra gelir vergisi matrahı hesaplarken yapılan hatalar sıralamasını da belirteceğiz. Bu sayede benzer durumlara düşmeyeceksiniz.

 • Gelir kaynaklarını eksik veya hiç beyan etmemiş olmak
 • Vergi muafiyetlerinden ve indirimlerinden yararlanmamak
 • Giderleri eksik veya yanlış belgelemek

Gelir Vergisi Matrahını Düşürmenin Yolları

Gelir vergisi günümüz koşullarında kişiye yönelik avantajlar sağlayabilmektedir. Özellikle gelir vergisi matrahını düşürmenin yolları açısından dikkate alacağınız durumlar daha düşük ödeme yapmanızı sağlayacak ve bütçenizi zorlamayacak yönde yardımcı olacaktır.

 • Vergi mevzuatı kapsamında sunulan muafiyet halleri ve indirimlerden faydalanarak matrahı düşürme
 • İş alanında gider tablosu oluşturarak matrahı azaltma
 • Yatırımdan gelen gelir kaynaklarını optimize etme
 • Belirli zamanlarda gelir payını aile üyeleri ve iş ortakları ile paylaşarak matrahı azaltma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir