Malkara Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?
Malkara Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Malkara Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi ödemeleri Malkara Belediyesinden yapılır. Gelir İdaresinin uygulamaları üzerinden bu ödemeyi yapamazsınız.

Malkara belediyesi emlak vergisi nasıl ödenir? Milyonlarca gayrimenkul sahibinin ödemekle yükümlü olduğu bu vergi türünün birinci taksit dönemi mart itibarıyla başlıyor. Mayıs ayının sonuna kadar bu ödemelerin yapılması gerekiyor. Ödemeler tek seferde yapılabileceği gibi iki taksit olarak da gerçekleştirilebilir. Bazı durumlarda emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Bir konutta muafiyetten yararlanmayı düşünüyorsanız ücret, ticari, mesleki, işyeri, konut kira, faiz geliri olmaması gerekir.

Malkara Belediyesinde ödeme yaparken T.C. Kimlik numarası üzerinden sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. İlçe sınırları içerisinde üzerine kayıtlı olan taşınmazlarda görülmektedir. Böylece konut, bina, arsa ya da araziler için ödemeyi anında yapabilirsiniz. Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs 2024 tarihinde sona eriyor. Emlak vergisi Konut, işyeri, arsa ve arazi sahipleri için emlak vergisi taksit ödemeleri, gayrimenkul türüne büyüklüğüne göre yapılıyor.

Malkara Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak Vergisi belediyeye yapılabileceği gibi Malkara Belediyesinin internet adresinden de yapılabiliyor. Bununla beraber PTT şubelerinden, banka şubelerinden, bankaların internet şubelerinden ve mobil uygulamalardan da ödeme yapabilirsiniz. İnternet üzerinde emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isterseniz Malkara Belediyesinin resmi adresini kullanabilirsiniz. Online e-Devlet vasıtası aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu vergi sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

TC kimlik numarası üzerinden sizde vergi ödemesi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla beraber e-devlet üzerinden de birçok belediyeden sicil, tahsilat ve tahakkuk bilgileri de sorgulanmaktadır. Ödeme işlemleri veznelerin yanı sıra posta çeki, e-belediyeden kredi kartı ile ve bankalara havale-eft ile yapılmaktadır.

Emlak vergisini peşin ya da taksitle ödeyebilirsiniz. Yıl içerisinde iki taksitle ödenen emlak vergisinin ilk taksiti 1 Mart-31 Mayıs’tır. Emlak vergisi, taşınmazın cinsi ve bulunduğu ile göre farklı olabilir. Ödemen gereken tutar taşınmazın satış sırasında belirlenen rayiç bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Konutlardan binde bir, mesken dışı binalardan binde iki oranında vergi talep edilir. Taşınmazın şehirlere göre 2024 emlak vergisi değişebilir. Detaylı yanıtı Malkara Belediyesinden alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir