Rehberlik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?
Rehberlik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Rehberlik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Öğretmenlik alanında büyük gereksinim duyulan rehber öğretmenleri her okulda bulunması gerektiği yönünden öne çıkmaktadır. Normal sınıf öğretmenlerine göre daha çok sayı kapasiteli öğrencilere hitap ettiklerinden maaşları da değişmektedir. Buna göre 2024 yılı verilerine göre en düşük rehberlik öğretmeni maaşı 23.571TL olarak bilinirken en yüksek rehberlik öğretmeni maaşının 29.464TL olduğu belirtiliyor. Bu durum öğretmenin kıdemli olmasına göre de değişkenlik içerdiğinden deneyim ve çalışma süresine göre maaşı da artmakta olduğunu göstermektedir. Devlete bağlı MEB okullarında çalışan Rehberlik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? diye sorduğumuzda ise bu ücret 2024 yılında 35.000-45.000 TL arasında değişir.

Rehberlik Öğretmeni Ne Yapar?

Öğretmenlik branşlarıyla ilgili yapılan araştırmalar çok fazladır. Bu yönde araştırılan konular arasında rehberlik öğretmeni ne yapar sorgulaması çokça öne çıkmaktadır. Çünkü rehberlik bölümü öğretmenleri, birden fazla öğrenciye hitap etmektedir. Hem sınıf içi çalışmalar hem de bireysel öğrenci çalışmaları sürdürmektedirler. Tüm öğretmen ve öğrencilerle ilişkili şekilde çalışan rehber öğretmenleri, öğrencilerin kişisel ve öğretim alanındaki hedeflerine yönelik destek sunmaktadır. Öğrencilerin psikolojik ve fiziksel sorunlarını yenmesine yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca diğer öğrencilerinde bu anlamda bilinçlendirilmesini amaçlamaktadırlar.

Rehberlik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Rehberlik öğretmenleri veya bölümü yoğun öğrenci ve öğretmen iletişiminin kurulduğu ortak alandır. Rehberlik öğretmeni nasıl olunur sorgulamasına ilişkin özetleme şu şekilde belirtilir. Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olma yükümlülüğü bulunmaktadır. bunun dışında psikoloji alanından mezun olan bireylerin pedagojik formasyon desteği almasıyla da rehberlik öğretmeni yapabildiği bilinmektedir.

Öğrenci ilişkisinde doğru tabloyu oluşturabilme adına psikolojiyle doğrudan ilişkili konuları ele alan bölüm şeklinde de tanımlanır. Öğrencilere destek olma, rehber olma veya hedeflediği konularla ilgili yardımcı olabilme açısından gerektiğinde konuşarak gerektiğinde de takibe alınarak düzenli destek sağladıkları bilinir.

Sözelden Rehber Öğretmeni Olunur Mu?

Konuya ilişkin araştırılan sorular arasında sözelden rehber öğretmeni olunur mu konusu da dikkat çekmektedir. Bazı branş bölümlerin aksine rehber öğretmeni olmak adına sözel veya sayısal okumuş olmanız fark oluşturmamaktadır. Çünkü her iki alanda rehberlik öğretmeni olabilmek adına destekleyicidir. Daha net ifade ile eşit alan puanınız ne kadar yüksek olursa rehber öğretmeni olabilmeniz o kadar yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir