Dul Maaşı Nasıl Alınır?
Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Eşi vefat etmiş kişilerin ekonomik yönden güçlük yaşamaması için yapılan dul maaşı ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Bu hususta; kişinin başvuru yapmasının ardından bütün gerekli analiz ile araştırma, alanında profesyonel kişiler tarafından yapılır. Dul maaşı alabilmek için başvuru şartlarına uygun olan kişiler, sonuçları öğrenmek için e-devlet sistemine giriş yapabilirler. Dul Maaşı Nasıl Alınır? sorusunu açıklamaya devam edelim.

Bazı faktörler göz önüne alındığında dezavantajı durumda olan gruplar için pozitif ayrımcılık yapılması ile bu grupların korunması görevi Anayasa tarafından devlete verilen bir görevdir. Devlet, bu görevden dolayı sosyal güvenlik kapsamı dışında olan yani geçim güçlük çeken dezavantajlı kişilere, sosyal yardım vermek amacıyla sorumluluğunu mali kaynakları ölçüsünde yerine getirir.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Dul Maaşı Kimlere Verilir? Kimler Faydalanabilir?

Resmi Nikahlı eşini kaybetmiş olan kadınlar sigortalı bir işe başlayana kadar veya yeniden evlenene kadar dul maaşı alma hakkına sahip olurlar. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olmak ve  BAĞ-KUR’unun bulunmaması, tekrardan evlilik yapmaması gereklidir. Eşi vefat ettiğinden dolayı dul kalan kadınlarla, boşanma yaşadığı için dul kalan kadınlara kendi ayakları üstünde durmaları için yardım desteği verilir. Dul aylığı alan, eşinin vefatı sonrası dul kalan kadın tekrar evlenirse bu aylık hemen kesilir. Yeni evlendiği eşinden boşanma olursa kadının dul aylığı tekrar bağlanır. Eğer yeni evliliğinden de dul kalma gibi bir durumu olursa ölen resmi nikahlı eşlerinden hangisinin maaşı daha fazlaysa onun aylığı dul aylığı olarak kişiye verilir.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Eşi vefat etmiş veya eşinden boşanmış olan dul kadınlar, dul maaşı 2024 imkanından faydalanabilir. Bu şekilde kadınların güvence altında olması sağlanır. Dul maaşından faydalanmak için bulunması gereken bazı şartlar vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Resmi nikahlı eşin vefat etmiş olması,
  • Sigortalı bir işin olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alınmaması veya Bağkur güvencesi olmaması
  • Tekrardan evlenmemek yani maaş alınan süre boyunca kadının dul olarak medeni halinin sürmesi

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul maaşına başvuran kişinin yaklaşık olarak gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunun ispat edilmesi yani kişinin muhtaç olarak sayılması gerekir. Dul maaşı başvurusu için, ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ na giderek bizzat yapabilirsiniz. Dul maaşı için başvuru yapmaya gittiğiniz zaman kimliğinizin yanında olması gerekir. Dul maaşına başvuru yapmak için gerekli olan dul maaşı başvuru formu ve diğer evraklar vakıf tarafından size verilir.

Dul maaşı bağlanması için istenen şartları karşılıyorsanız, gereken yerlere başvuru yapabilirsiniz. Yapılan başvurular değerlendirmeye alındıktan sonra maaş bağlanması için hak elde ettiğiniz takdirde sigortalının vefat etmiş olduğu ayı takip eden aybaşında maaş ödemesi gerçekleşir. Eğer sigortalının prim borcu bulunuyorsa, borcun hepsinin ödenmesi gerekir.

Dul maaşı almak için başvuru linki: https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir