Savcı Maaşları
Savcı Maaşları

Güncel Savcı Maaşları Ne Kadar?

Savcı Maaşları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kariyerine savcı olarak yön verme isteyen pek çok kişi Güncel Savcı Maaşları Ne Kadar 2024 savcı maaşları ile ilgilenmektedir. Savcıların en önemli görevi devlet adına ceza davası açmadır. Öncelikli olarak kanıt toplanmakta, ardından da sanıklar sorgulanarak iddianame hazırlanmaktadır.

Suçtan kaynaklanan bir zarar bulunuyorsa, mağdurun haklarını korumaya yönelik de yine çalışmaktadır. Ölüm vakalarında da yine kişilere ölü olan kişi üzerinde adli muayene gerçekleştirmektedir.

2024 Savcı Maaşları

Savcı maaşları 2024 yılında farklı hususlara göre değişmektedir. Genel anlamda fikir edinmek istiyorsanız aşağıda bulunan tablo size bu konuda fikir verebilir.

Stajyer Savcı

41.000 TL

Yeni Savcı

60.000 TL

Cumhuriyet Savcısı

82.500 TL

Başsavcı

90.000 TL

10 Yıllık Savcı

78.500 TL

1. Sınıf (1. Kademe) Savcı

78.500 TL – 90.000 TL

 

Hakim savcı maaşları 2024 üzerine fikir almak istiyorsanız bunları inceleyerek fikir almanız mümkündür.

Yeni Savcı Maaşı

Adalet Bakanlığına bağlı olarak görevlerine başlayan yeni savcı maaşları son zamanlarda pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Stajyer savcılar görevini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra savcı unvanını alarak, göreve başlamaya hak kazanmaktadır.

Göreve henüz başlamış olan memur maaşları ikinci derecede faaliyet gösteren savcıdan farklı olabilmektedir. Şayet göreve yeni başlamışsa 2024 senesinde yaklaşık olarak 60.000 seviyesindedir. Ayrıca mesai saatleri de bilinmesi gereken bir konudur. Kanunen haftalık çalışma saatleri 40 saat olup adli nöbetçi olunan gün ek ücret alınabilmektedir.

Bunun yanı sıra her il ya da ilçede mevcut savcılık birimlerinde hafta sonu ya da resmi tatil günlerinde de nöbetçi savcılık birimleri yer almaktadır. Savcı maaşları hakkında bilgi almak isteyenler için bunlar da önem taşımaktadır.

Hakim Savcı Maaşları 2024

Hakim savcı maaşları 2024 özellikle kariyerine bu yönde yön vermek isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Yukarıda olan tablo, bu konuda size gerekli olan bilgileri verebilir.

Savcılar dava konusu taraflar hakkında delil toplanmasını organize ederek, gerçekleri aydınlatmak için kanıt toplamaktadır. Bunun yanı sıra kasıtlı ya da ihmali adam öldürme gibi durumlarda da ölen kişinin adli muayene süreçlerini takip ederek, gerektiğinde bu durumları talep etmektedir.

Bunların yanı sıra iddianame de hazırlamaktadır. Delil ve kanıtların toplanması ardından suç niteliğine göre iddianame hazırlanmaktadır. Bu içerisinde suç isnadı, delil, şüpheli ya da sanık hakkında bilgileri bulundurabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hakim Savcı Maaşları 2024 Yılında Nasıl

Hakim savcı maaşları 2024 senesinde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Stajyer savcı maaşları 41.000 TL seviyesinde görülmektedir. Ancak,

  • 10 senelik savcı maaşları 78.500
  • Başsavcı maaşları 90.000
  • Cumhuriyet başsavcısı ise 82.500 seviyesindedir.

Bu bakımdan farklılıklar da oluşabilmektedir.

Yeni Savcı Maaşı Nasıl?

Yeni savcı maaşı 2024 yılında yaklaşık olarak 60.000 seviyesinde görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir