İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik ödeneği ya da işsizlik maaşı olarak bilinen bu maaş türü sigortalı olarak çalışan ve daha sonra işten ayrılan kişilere yapılan yardımdır. Belirli bir süre kapsamında gerçekleştirilen bu yardım aynı şekilde çalışanın çalışırken yatırılan prim tutarı seviyesi üzerinden hesaplanır.

İşsizlik maaşı ne kadar? Güncel işsizlik maaşı asgari ücrete gerçekleştirilen zam sonrasında arttı. 2024’te geçerli olacak şekilde asgari ücret 17,002 TL tutarına yükseldi. Güncelleme sonrasında işsizlik maaşı için de taban ve tavan fiyatlar değişti.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? – Vergisi.Net

İşsizlik ödeneğinin belirlenmesinde sigortalı olarak çalışan kişilerin son dört aylık prime esas teşkil eden kazanç ele alınıyor. Bununla beraber alt sınır asgari ücretin %40’ı, üst sınır ise %80’i olarak belirlendi. İşsizlik maaşının hesaplanmasında sigortalının çalışmış olduğu maaş, prime esas teşkil eden tutar gibi etmenler söz konusu olduğundan tek bir tutardan bahsedemeyiz.

En Düşük İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

En düşük işsizlik maaşı olarak adlandırılan tutar, asgari ücretin %40’ına denk geliyor. Buna göre asgari ücret 2024 yılı için 17,002 TL olarak çalışan işsizlik maaşını 7,940 TL olarak alıyor.

En Yüksek İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

En yüksek tavan işsizlik maaşı da asgari ücretin artışı ile beraber yükseldi. Bu kapsamda bir kişinin en yüksek tutarda alabileceği işsizlik maaşı 2024 yılında 15,880 TL olarak belirlendi.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı alabilmek için kanun kapsamında belirlenmiş olan şartlara uyum sağlayarak başvuru yapılmalıdır. İşsizlik maaşı başvuru için şu adımlar izlenmelidir;

 • Kişinin hizmet sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvurusu gerekir.
 • Başvuru için kişiye en yakın İŞKUR birimine gidilmelidir.
 • Kişinin işten çıkış ve şartlara uygunluğuna bakılarak işsizlik maaşı bağlanacaktır.

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

İşsizlik maaşı alacakların ilgili Kanun kapsamında belirlenmiştir. Buna göre işsizlik maaşı alacak kişiler şu şekildedir;

 • Kendi isteğiyle işten ayrılmamış olanlar,
 • SGK kapsamında sigorta eksiksiz yatıranlar,
 • İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde İŞKUR’a başvuru yapanlar,
 • Kesintisiz 120 gün boyunca çalışanlar,
 • En az 600 gün prim ödemesi gerçekleştirenler bu ödemeden yararlanabilir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

SGK işsizlik maaşı hesaplama kişinin çalışmış olduğu süredeki prim tutarına ve sigortalılık süresine göre hesaplanır. Hesaplama şu şekiledir;

 • 600 gün sigortalı olanlar için 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olanlar için 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olanlar için 300 gün süreyle işsizlik maaşı alabilir.

Yukarıda yer alan tutarlar olup asgari olarak temel alınır. Tutarın belirlenmesinde ise sigortalı olarak çalışmış kişinin son dört ayına karşılık gelen dört aylık prime bakılır. Günlük ortalama brüt kazancın %40’ı temel alınır

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşsizlik maaşı sigortalılık süresine göre ödenir. Bu kapsamda en az 600 gün sigortalı olanlar için 6 ay, en az 900 gün sigortalı olanlar için 9 ay ödeme yapılır. 1080 gün sigortalı olan için 10 ay ödeme gerçekleştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir