Kara Listeden Nasıl Çıkılır?
Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak isteyen birçok kişi bu konuda araştırma yapıyor. Kara listeden çıkmak için borçlar yapılandırılarak geri ödeyebilirsiniz.

Kara liste nedir, nasıl çıkılır? Bankalardan kredi çekmek istediğiniz zaman maddi durum analizi gerçekleştirilir. Bunun sonunda kara listede olunup olunmadığı da anlaşılır. Kara liste;

  • Kara liste yasal takip durumudur.
  • Kişi kredi borcunu belirlenen süre içinde ödemezse kara listeye alınır.
  • Kredi taksitlerinin geç ödenmesi durumunda kara listeye girmezsiniz.
  • Kara liste, hakkında yasal takip başlatılan kişileri içerisine alır.

Kara liste, bankaların bireyler tarafından ödenmeyen borçların bulunduğu takip sistemidir. Borçlanma ve enflasyon gibi finansal konular nedeniyle kredi taksitlerini ödeyemeyenler için yasal takip süreci başlatılır.

Kara Listeye Neden Girilir?

Pek çok kişi kara listenin ne olduğunu merak ediyor. Kara listeye girme nedenleri şu şekildedir;

  • Tüketici Kredisi Sözleşmesi gereği kişi en az iki taksitini geciktirmiş ve ödememeye devam ediyorsa hakkında yasal işlem başlatılacaktır.
  • Yasal işlem öncesinde kişiye 30 gün süre tanınır. Bu sürede ödeme yapılmazsa kara listeye alınabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu bankalardan tarafından oluşturuldu. Kredi başvurularının sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için kişilerin finansal geçmişleri burada inceleme altına alınır. Bu kayıt kredi skoruna göre değerlendirilir. KKB tarafından tutulan kayıt, kredi ve kart başvuruları değerlendirilirken referans alınacaktır. Kullanıcının kredi geçmişine dair olumlu ve olumsuz tüm bilgilere yer verilmektedir.

Kredi Notu Düşerse Kara Listeye Girilir mi?

Kredi notu kişilerin finans kuruluşlarıyla yaptığı işlemler sonucunda ortaya çıkarılan sayısal bir durumdur. Bankalar, müşterilerin kredi çekme taleplerini ilgili verilere dayanarak analiz edecektir. Kredi borç ödemelerinde ortaya çıkabilecek aksaklıklar, finans kuruluşları nezdinde olumsuz karşılanmaktadır. Borç ödemesinin sürekli olarak gecikmesi, kredi notu gerilemesini beraberinde getirecektir.

Ne Kadar Süre Borç Ödenmezse Kara Listeye Girilir?

Finans kurumlarının borcunu ödemeyen kişiler ilgili yasal olarak nasıl bir yol izleyeceği, Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinde belirlenmiştir. Buna göre bankalar, birbirini takip eden iki kredi taksitinin ödenmemesi durumunda yasal işlem başlatma hakkına sahiptir. Borçluya yapılan tebliğin ardından tanınan 30 günlük süre içerisinde ödeme yapılmaması yasal takibin başlamasına neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir