İntikal Vergisi Nedir?
İntikal Vergisi Nedir?

İntikal Vergisi Nedir?

Kişisel haklar ve ödeme yükümlülüğü bulunan konular arasında mirasçılar için vergi türü bulunmaktadır. İntikal vergisi nedir sorusuna yönelik miras hukuku kapsamında veraset vergisi olduğunu belirtmek mümkündür. Konuya yönelik mirasçı kişiler, vefat eden kişinin beyanı üzerine belirlenen haklarını almak için devlete bir vergi ödemek zorundadırlar. Bu verginin adı da intikal vergisi olarak bilinmektedir.

İntikal vergi türüne yönelik örnekli bir anlatım belirtecek olduğumuzda; babadan veya anneden evladına kalan miras payları, akrabalardan kalan miras payları öne çıkmaktadır. Paylaşılan malların miras ödemesi yapılarak kişinin hak aldığı miras payı da kesinleşmektedir.

İntikal Vergisi Kimlerden Alınır?

T.C uyruğunda bulunan kişilerin miras hakkı kazanması sonucu ilk olarak direkt hakkını alacağı düşünülebilir. Ancak intikal vergisi kimlerden alınır sorusuna yönelik bu verginin her miras hakkı elde eden Türkiye vatandaşının ödemek zorunda olduğu vergi olduğunu belirtmeliyiz. Bağış veya karşılıksız şekilde veraset yolu ile verilen miras payı karşılığında mirası alan kişilerin intikal vergi beyannamesi vermek zorunda olduğu bilinmektedir. Beyanname kapsamında belirlenmiş vergi bedeli de ödenmesi gerekmektedir.

Veraset Ve İntikal Vergisi Neden Ödenir?

Miras konularında öne çıkan sorgulamalardan biri de veraset ve intikal vergisi neden ödenir sorusudur. Öncelikle veraset ilamı bu konuda önemli rol üstlenen kısımdır. Çünkü sonraya bırakılması halinde intikal vergisinin hazırlanarak vergi dairesine verilmesi gereklidir. İntikal vergisinin ödenme sebebi ise mirasçılar açısından devlet yönünde güvenlik adımı sayılır. Çünkü intikal vergisinin ödenmesi ile malın devredildiği ve resmi şekilde mirasçıya geçtiği belirlenmektedir.

Tapu İntikal Ücreti 2024 Ne Kadar?

İntikal vergisi ödemesi mirasçılar için bir mal varlığı, mülkiyet hali veya para şeklinde olabilmektedir. Bu durum farklı türde yorumlanabilen miras kapsamında önü açık bir konudur. Ancak mal varlığı kapsamında gayrimenkullerin bulunması halinde tapu ücreti ödenmesi gerektiği de öne çıkan konulardandır. Tapu intikal ücreti 2024 ne kadar oldu şeklindeki araştırmaya yönelik ise 1.609.552TL ödendiğini belirtebiliriz. Ödenen bu ücret döner sermaye şeklinde belirlenmiştir. Veraset intikal vergisinden muaf olanlar ise; Mahalli idareler, Belediyeler, Köyler ve İl Özel idareleri şeklinde bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir