Vergi Numarası Sorgulaması
Vergi Numarası Sorgulaması

Vergi Numarası Sorgulaması

Vergi numarası sorgulama, Türkiye’de vergi mükellefi olan kişilerin vergi kayıt numaralarının doğrulunu kontrol etmek için yapılan bir işlemdir. Vergi kayıt numarası, tüm vergi mükellefleri için özel olarak oluşturulan bir numaradır ve bu numara vergi ile ilgili tüm işlemlerde kullanılmaktadır.

Kişi ve kurumların vergi işlemleri takibi için ülkemizde vergi numarası alınması zorunludur. Eğer şahıs şirketleri bulunmuyorsa, gerçek kişilerin bankalar ile sürdürdüğü finansal işlemlerde T.C. kimlik numarası ile ticari işlemlerde bulunması ve ticari hesap yönetmesi söz konusu değildir. Vergi numarasının en çok kullanıldığı iş ve prosedürleri sıraşayacak olursak;

 1. Finansal kiralama,
 1. Bankacılık işlemleri ve kredi kartı ile yapılan işlemler,
 2. Çek, senet, havale ve bono,
 3. Noterde yapılan işlemler,
 4. Sigortacılık,
 5. İcra takipleri,
 6. Tapu ve tescil işlemleri,
 7. Vergilendirme kapsamındaki yapılan diğer tüm ticari işlemler.

Vergi Numarası Nasıl Sorgulanır?

Vergi numarası sorgulama için Vergi Dairesi’nin internet sitesini kullanabilirsiniz. Şirket isminden veri numarası sorgulamak istiyorsanız, E – Vergi sorgulama kanalını kullanabilirsiniz. Sistem yalnızca gerçek kişilere bağlı olan vergi numaralarını, gerçek kişilere göstermektedir.

Bunun için internet sitesinin ana sayfasında, sağ üst kısımda yer alan doğrulama sekmesine gitmelisiniz. Ardından vergi kimlik numarası sorgulama seçeneğine tıklamalısınız ve ilgili alanları doldurmalısınız. Bu şekilde vergi numaranızı öğrenebilirsiniz.

Vergi Numarası Doğrulama Nedir?

Vergi numarası doğrulama işlemi ile hem kendi borçlarınızı hem de ticari ilişki içerisinde olduğunuz tüzel kişilere ilişkin olan vergi bilgilerini öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlemde karşınızdaki kişi tüzel kişiyse, vergi kimlik numarasının, gerçek kişiyse VKN ya da T.C. kimlik numarasının istenen diğer tüm bilgileri bilinmelidir.

Vergi Numarası Almak Gerekli mi?

Vergi numarası, 3 Temmuz 1995 yılından itibaren Türkiye’de birçok kişi ve kuruluş için zorunlu hale getirilmiştir. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketlerin vergi numarası alması zorunludur. Vergi numarası alması zorunlu olan kurumlar ile ilgili sıralama yapacak olursak;

 1. Şirketler ve işletmeler,
 2. Tüzel kişilikler,
 3. Gerçek kişiler,
 4. Yabancılar.

Vergi numarası almak, saydığımız bu kuruluşlar için zorunludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir