2024'de Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?
2024'de Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

2024’de Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

2024’de Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

2024’de Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? sorusunu soranlar için detaylı bir yazı hazırladık. Böylece 2024’de Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? az mı çok mu? Bu mesleği yapmalı mıyım şeklinde soruları olan gençler yanıt bulmuş olacak. Kariyerini öğretmen olarak yönlendirmek isteyen kişiler tarih  bölümünü seçmek istiyorsa, Tarih Öğretmenliği maaşı 2024 konusunu da sormaktadır. Maaşlar genel anlamda kurumlara, liselere veya orta öğretim seviyelerine göre değişkenlik oluşturabilmektedir..

Sözleşmeli olarak 2024’de Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? diye sorarsak 34.000 TL civarıdır. Özel okulda çalışıyorsa  bu ücret 17.000 TL-30.000 TL arasında değişir.  Özel sektörde incelendiğinde ise yeni mezun olmuş tarih öğretmenleri başlangıç olarak 17.000 TL alabilmektedir. Ancak tecrübe ve kıdeme göre bu 30.000’e dek çıkabilmektedir.

Tarih öğretmenleri beş senelik bir üniversite eğitimi almaktadır. Bunun için gerekli bölüm ise Tarih Öğretmenliğidir.

Tarih Öğretmenliği maaşı almak için?

2024’de Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? özellikle üniversite tercihlerinden önce sık sık sorulmaktadır. Yukarıda olan bilgiler size bu konuda fikir verebilir. Eğer karar vermişseniz bunun için Tarih Öğretmenliği bölümünü okumanız gerekmektedir. Bu bölüm 5 senelik olup pek çok üniversitede vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki tabloda görülebilir.

Marmara Üniversitesi

İstanbul

Gazi Üniversitesi

Ankara

Dokuz Eylül Üniversitesi

İzmir

Necmettin Erbakan Üniversitesi

Konya

Atatürk Üniversitesi

Erzurum

Dicle Üniversitesi

Diyarbakır

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Van

Ayrıca farklı üniversiteler de yine vardır. Taban puanları ise seneden seneye göre farklılık gösterebilmektedir. Öğrenciler tercihlerini yapmadan önce güncel olarak üniversiteleri ve kaç puan ile alış yaptığını detaylı olarak incelemelidir. Bölüm tercihleri de buna göre dikkatli bir şekilde özenle olarak yapılmalıdır. Lise tarih öğretmeni maaşı hakkında fikir sahibi olmak isteyenlerin bunları da incelemesi önerilmektedir.

Lise Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Özel ya da devlette tarih öğretmeni maaşı konusuna geçmeden önce bu meslek için hangi şartların gerektiğini de bilmelidir. Devlette  tarih öğretmeni olmak isteyen kişiler için şartlar genel anlamda aşağıda olduğu gibidir.

  • Kasten işlenen suçlardan ötürü 1 sene veya üzeri ceza almamak
  • Yüz kızartıcı suçlardan ötürü hüküm giymemiş olmak
  • C. Devleti vatandaşı olma
  • KPSS’ye girerek, yeterli puan almak
  • Üniversitenin ilgili bölümünden mezun olmak

Tarih öğretmenlerinin devlet okullarında çalışma saatleri düzenli bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra hem resmi hem de özel tatiller de bellidir. Bunun dışında kişiler özel okullarda da öğretmenlik yapabilir. Bunun için devlet kadrosunda çalışmıyor olmak, tecrübeli olmak ve üniversite mezunu olmak gerekmektedir.

Özelde tarih öğretmeni olmak daha fazla ek ders olanağı sağlayabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra tarih öğretmeni olmak isteyenler, bu alana da doğal olarak ilgi duymalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Devlette Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Devlette tarih öğretmeni maaşı incelendiği zaman kıdemli tarih öğretmenlerinin 38.000 TL’ye kadar çıktığı görülmektedir. Ancak ne kadar maaş alındığı ders sayısına göre farklılık da gösterebilmektedir.

Lise Tarih Öğretmeni Maaşı

Lise tarih öğretmeni maaşı en yüksek 47.900 TL olarak gösterebilmektedir. Ancak rakamların ne kadar olduğu farklı hususlara göre değişebilmetedir.

2024’de Tarih Öğretmeni Maaşı Ne Kadar diye merak edenler için kısa bir bilgi vermek istedik.

Güncel maaş hesaplaması için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

https://www.ozkansoft.com/mahep.php

Temmuz Ayında Öğretmenlerin Maaşları Ne Kadar Olacak konusu için linke tıklayabilirsiniz:

https://vergisi.net/temmuz-2024-ogretmen-maasi-ne-kadar-olacak/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir