Elektrikli Araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi
Elektrikli Araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi

Elektrikli Araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi

İçten yanmalı motoru ilan araçlara alternatif bir şekilde üretilmiş olan elektrikli araçlar (EV) bakım maliyetlerinin düşük olması ve yüksek performansa sahip olmaları ile dikkat çeker. Sera gazı emisyonunu azaltma özelliği olduğu için de çevreci bir çözüm sağlayan elektrikli araçlar batarya teknolojisi gelişmiş olduğu için yollarda daha çok görülmeye başlanmıştır. En son geliştirilen modellerle beraber devamlı olarak menzili artış gösteren ve bu şekilde tercih edilen araç modelleri arasında zirvede yer alan elektrikli araçların motorlu taşıtlar vergisi konusunda herhangi bir ayrıcalıkları olup olmadığı birçok kişi tarafından merak edilir. Elektrikli araçlar için de ÖTV ve MTV ödemesi yapılır. Ancak elektrikli araçlar, ÖTV ve MTV ile ilgili de kullanıcılar açısından birçok fırsat sunar.

Elektrikli Araçlarda MTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Elektrikli araçlar her sene iki kez ödenmesi gereken  MTV’de de birçok ayrıcalığa sahiptir. İçten yanmalı motorlu araçlardan alınan MTV’nin yalnızca ¼ oranı elektrikli aracı olan kişilerden tahsil edilir. Tahsil edilecek miktarda yapılan indirimin amacı elektrikli araçların teşvik edilmesi içindir. Elektrikli araçlar MTV tutarı ise aracın kaç yaşında olduğu, motor silindir hacmi, piyasa fiyatı ve ilk tescil tarihine bakılarak belirlenir.

Teşvik amaçlı olarak piyasaya sürülen elektrikli araba vergi oranları içten yanmalı motorların ¼’ü civarındadır. İçten yanmalı motorla çalışan bir araç için ödenmesi gereken vergi miktarı 2000 TL ise elektrikli bir araca ödenecek olan vergi miktarı 500 TL şeklinde belirlenir. Piyasa fiyatı, araç özellikleri benzer olan bu araçlarda oluşan fark, elektrikli araba kullanımı konusunda teşvik etmek amaçlı planlanmıştır. Sıfır emisyon özelliğiyle birlikte çevre dostu olduğu içinde trafikte kullanımı artış gösteren bu araçlar, çoğu farklı avantajının yanı sıra vergi konusunda da birçok kolaylık sunar.

Elektrikli Araçlarda MTV Ne Zaman Ödenir?

Elektrikli otomobil vergi hesaplaması yapıldıktan sonra ödeme vadeleri de dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Yılda iki kez ödemekle zorunlu olduğunuz MTV’yi ocak ve temmuz aylarında iki taksit şeklinde yatırabilir ya da isterseniz tek seferde Elektrik araç MTV ödemesi yapabilirsiniz.

Elektrikli Araç için MTV Bankadan Ödenebilir mi?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni bankadan ödemek mümkündür. İsterseniz anlaşmalı bankalar aracılığıyla bankaya hiç gitmeden de internet şubesi üstünden ödeme yapabilirsiniz. Elektrikli arabanızın vergisini e-Devlet üzerinden de kontrol ederek yine bu platform üzerinden ödeme işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Çalınan Elektrikli Araç için MTV Ödemek Zorunlu Mu?

Elektrikli aracın çalınması halinde MTV ödemesi yapılmaması için tescil kaydını sildirmek gerekecektir. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 8’inci maddesine göre, çalınan bir araçtan elektrikli araç MTV ödemesi alınmaz. Çalınan aracın tekrar bulunması durumunda tescil kaydı üstünde gereken düzenlemeleri yaptırıp vergi ödemelerine devam etmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir