Güncel Hakim Maaşları Ne Kadar?
Güncel Hakim Maaşları Ne Kadar?

Güncel Hakim Maaşları Ne Kadar?

Hakim maaşı ne kadar kariyerine hukuk alanında yön vermek isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konudur. 2024 senesinde maaşlar değiştiği için ortalama olarak 107.400 TL maaş aldıkları görülmektedir. Ancak farklı konular göre bu durum değişkenlik gösterebilmektedir. Ortalama olarak aşağıda olan tablo bu konuda bilgi verebilir.

En düşükOrtalamaEn yüksek
86.850 TL107.400 TL178.200 TL
Güncel Hakim Maaşları Ne Kadar?

Eğer en yüksek hakim maaşı ne kadar öğrenmek istiyorsanız bu size bilgi verebilir. Bunun yanı sıra dört senelik bir hakim maaşı ile bir senelik bir hakim maaşı da değişkenlik oluşturabilmektedir. Birinci derece hakimin minimum 25 senelik tecrübesi olduğundan 6. derece hakimden daha fazla maaş alabilmektedir.

Bunun yan ısıra adli ve idari hakim adayları arasında maaş farkının olmadığı ve yaklaşık olarak aynı maaşı aldıkları söylenmektedir. Oluşan farklılıkların adli ve idari yargı farkından değil; değişik unsurlardan kaynaklandığı belirtilmektedir.

4 Senelik Hakim Maaşı Ne Kadar?

Dört senelik hakim maaşı da bu süreçte kişiler tarafından sorulabilen bir konudur. Genel anlamda bahsedilecek olursa en yüksek hakim maaşı 178.200 iken ortalama olarak 107.400 TL görülmektedir. Genel anlamda şu gibi konular maaşları etkileyebilmektedir.

  • Haftalık ve aylık çalışma süresi
  • Hakimin yıllara göre olan tecrübesi
  • İş kapsamı
  • Çalışma şartları
  • İşe başlama tarihinden itibaren ne kadar zaman geçtiği

En yüksek hakim maaşı da bu konuya göre değişiklik oluşturabilmektedir. Hakim olmak isteyen kişilerin ilk olarak üniversitelerin Hukuk Fakültelerini kazanması ve başarıyla buradan mezun olması gerekmektedir. Ardından da hakimlik sınavına girmek, başarıyla geçmek ve 6 aylık stajı bitirmek kalmaktadır.

Ağır Ceza Hakimi Maaşı Ne Kadar?

Hakimler bilindiği gibi adaletin sağlanmasında, toplum düzenini korumada yardımcı olmaktadır. Davaları yönetmekte olan hakimler kanıtları inceleyerek hukuka uygun kararlar almaktadır.

Ağır ceza hakimi olmak isteyen birçok öğrenci de bulunmaktadır. Özellikle hukuk fakültesinde okuyanlar bunu merak edebilmektedir. Ağır ceza hakimi maaşı da farklı etmenlere göre değişebilmektedir. Ancak genel anlamda maaşlar 107.400 seviyesindedir. Yeni başlamış olan hakimlerde ise 86.850 TL görülmektedir.

Güncel Hakim Maaşları Ne Kadar?
Güncel Hakim Maaşları Ne Kadar?

Hakimlerin kaç saat çalıştığı da bilinmesi gereken konulardan bir tanesidir. Haftalık yasal çalışma süresi 40 ile 45 saat olarak gösterilmekte olup bazen yoğunluk sebebiyle aşabildiği de belirtilmektedir. Bu kapsamda 65 ile 70 saat olabildiği söylenmektedir.

Hakim maaşı da buna göre etkilenebilmektedir. Yoğun mesai harcanıyorsa ne kadar maaş aldıkları değişebilmektedir. Haftalık çalışma süresini aştığı durumda maaş da yükselebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hakim Maaşı Ne Kadar?

Hakim maaşı en düşük 76. 850 TL seviyesinde görülmektedir. Ancak farklı etmenlere göre maaşlar da değişebilmektedir.

Hakimler Ne Kadar Alır?

En yüksek hakim maaşları 178.200 TL olarak belirtilmektedir. Genel anlamda tecrübe, çalışma süresi ve çalışma koşulları gibi konular maaşlara etki edebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir