Kemalpaşa Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir
Kemalpaşa Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir

Kemalpaşa Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Kemalpaşa Belediyesi Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? Emlak Vergisi; Türkiye sınırları içinde yer alan bina ve arsa mülkleri için verilmiş olan bir vergi türüdür. Emlak vergisi Kemalpaşa Belediyesi için bina vergisi ve arazi vergisi olacak şekilde iki gruba ayrılır. Bir mülkün sahibi olmadığı durumda ise arsa veya binanın tahsis edilmiş olduğu kişiler vergiyi ödemekle yükümlüdür.

Emlak Vergisi Ödemesi İçin Gerekli Olanlar Nelerdir

Yeni bir arsa ya da ev satın aldığınız zaman Kemalpaşa Belediyesi emlak vergisi ödemesi  için ilk olarak emlak beyanında bulunmuş olmanız gerekir. Tapu Taşınmaz Beyan olarak da yapılan bu işlem, e-devlet üzerinden veya bu  belediyeye başvurarak yapılabilir. Başvuru için gerekli olan belgeler;

  • Bina ruhsatı
  • Mülk sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İskân izin belgesi fotokopisi
  • Emlak bildirim formu

Emlak Vergisi Ödemelerini Ne Zaman Yapmak Gerekir?

Konut vergisi ödeme zorunluluğu olanların her sene devlet tarafından belirlenmiş olan tutarı ödemeleri şarttır. Kemalpaşa Belediyesi Emlak vergisi ödeme işlemi genelde iki taksit olarak yapılır. Bu vergi türünün ilk taksit ödemesi, mart ayının ilk gününden başlayıp mayıs ayının son gününe kadar devam eder. İkinci taksit ödenmesi ise kasım ayının son gününe kadar yapılmış olmalıdır. Her sene emlak vergisi ödemesini, iki eşit taksit halinde yapabileceğiniz gibi bir defada da bütün vergi tutarını yatırabilirsiniz. Peşin ödeme yapacaksanız mayıs ayının sonuna kadar yapmış olmanız istenir.

Emlak Vergisini Kimler Tarafından Ödenir?

“Emlak vergisi ödeme nasıl ya da kimler tarafından ödenir?” sorusunun detaylı cevabını öğrenmek Emlak vergi türünü kimlerin ödediği konusuna da değinmekte fayda olacaktır. Kemalpaşa Belediyesi tarafından mülk sahiplerine tahsil edilmiş olan iki çeşit emlak vergisi çeşidi mevcuttur. Apartman, müstakil ev, daire, iş yeri şeklindeki taşınmazlar için bina vergisi ödenmesi gerekir. Arsa ve o tarz yerler içinse arazi vergisi ödemesi yapılmalıdır.

Hem bina hem vergisinin tahsil edilebilmesi için en önemli koşul, kapsamları dahilindeki yer alan mülklerin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunmasıdır. Bu şarta uygun olan taşınmazlar ile alakalı ödemeler, tapu sahibinin sorumluluğunda yer alır. Kemalpaşa Belediyesi emlak vergisi ödemesini hem internet hem de belediyeden bizzat yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir