Nusaybin Belediyesi Emlak Vergisi
Nusaybin Belediyesi Emlak Vergisi

Nusaybin Belediyesi Emlak Vergisi

Emlak vergisi, 1319 sayılı emlak vergisi Kanun gereğince düzenlenmiş vergi türleri arasında yer alır. Konut, bina, iş yeri, arsa şeklindeki bütün taşınmaz malları kapsayacak şekilde bu vergi kendi içerisinde bina ve arsa vergisi olmak üzere ikiye türdür.

Emlak vergisinin düzenli bir şekilde ödenmesi gerekir. Nusaybin Belediyesi emlak vergisi ödemelerinin gecikmesi durumunda ekstra cezası alabilirsiniz. Bundan dolayı “Emlak vergisi nedir ve kimler tarafından ödenir?” öğrenmek ve ödemeleri düzenli bir şekilde  yapmak gerekir.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir?

Türkiye’de emlak vergisi borcunuzu en kolay ve en  şekilde e-Devlet sistemi üzerinden öğrenmeniz mümkündür. E-Devlet hizmetine giriş yaptıktan sonra “Vergi Borcu Sorgulama” sayfasından tapu numaranız, taşınmazın adres bilgileri ve kimlik doğrulama şeklindeki adımları takip ederek borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

Emlak Vergisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi, taşınmazın türü ve bulunduğu ilçeye göre değişiklik gösterebilir. Ödenmesi gereken tutar taşınmazın satışı sırasında belirlenmiş rayiç bedeli üzerinden hesaplanır. Konut için binde 1, mesken dışı bina için binde 2, arazi için binde 1, arsa için ise; binde 3 oranında emlak vergisi alınır. Taşınmazın büyükşehirlerde olması halinde emlak vergisi %100 artış gösterecektir. Nusaybin Belediyesi emlak vergisi nasıl ödenir diye merak ediyorsanız bunun için bir kaç farklı yolu deneyebilirsiniz.

Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi senelik bir vergi olup iki taksit şeklinde ödenebilir. İlk taksiti en geç mayıs, ikinci taksiti ise kasım ayında ödemeniz gerekir. İsterseniz iki taksiti beraber de ödeyebilirsiniz. Belediye’ den rayiç bedel üzerinden hesaplanmış olan vergi miktarını görebilirsiniz. Bundan dolayı ekstra bir hesaplama yapmanıza gerek kalmaz.

Nusaybin Belediyesi Emlak Vergisi

Emlak Vergisi Ödemesi Nereye Yapılır?

Emlak vergisi ödemelerinin her ilçenin kendi belediyesine yapılması gerekir. Bunun için Nusaybin Belediye’ sine giderek ödeme yapabilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerinden belediyenin sunmuş olduğu online ödeme sistemlerinden de faydalanmak mümkündür. Ödeme yapılırken T.C. Kimlik numarası üstünden sorgulama yapılır. İlçe sınırları içinde üstünüze kayıtlı olan taşınmazlar görülebilir. Bu şekilde bina, konut, arazi ya da arsalar için emlak vergisi ödemesi işini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir