Görsel Sanatlar Öğretmeni Maaşları Hakkında
Görsel Sanatlar Öğretmeni Maaşları Hakkında

Görsel Sanatlar Öğretmeni Maaşları Hakkında

Görsel Sanatlar bölümü, öğrencilere heykel, resim, grafik tasarım, video, fotoğrafçılık, , animasyon ve farklı görsel sanatlar alanlarında eğitim veren önemli bir sanat dalıdır. Bu program kapsamında öğrencilere, görsel sanatlar teorisi, tarihi, sanat materyalleri ve teknikleri, sanatsal yaratıcılık, ifade ve eleştirel düşünmek öğretilir. Görsel Sanatlar bölümü mezunu olanlar, tasarımcı, sanatçı, grafik tasarım, animatör, fotoğrafçı, film yapımcısı ya da öğretmen gibi farklı meslek çeşitlerinde ilerleyebilirler.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Nedir?

Görev yaptığı okul ya da kurslarda, öğrenciler için görsel sanatlarla alakalı teknik bilgileri verip aynı zamanda onlara sanatla ilgili tutum ve becerilerini geliştirmeleri için yol gösteren kişilere Görsel Sanatlar öğretmeni denir. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise gibi temel eğitim dönemlerinde öğrencilere bu branşın yapısından ötürü sanatsal estetik ve algıları kazandıran kişidir.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Maaşları Hakkında

Görsel Sanatlar Öğretmeni Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Görsel sanatlar öğretmeni olabilmek için 4 sene üniversite eğitimi almış olmak gerekir. Görsel sanatlar öğretmenleri, eğer devlette görev yapmak istiyorlarsa KPSS’ye girmeleri gerekir. KPSS’den yeterli puanı almış olmak ve atanmak için yaklaşık 1 sene sınava hazırlanmak olunmalıdır. Ancak bazı kişiler, ilk yıl atanmayabilir. Bundan dolayı hazırlık süresi uzayacaktır. Yine atanma süreci de yaklaşık 1 sene sürecektir. Atandıktan sonra Görsel Sanatlar öğretmeni maaşları gayet iyidir.

Kimler Görsel Sanatlar Öğretmeni Olabilir?

Görsel Sanatlar öğretmeni olabilmek için bazı eğitimleri almış olmak gerekir. Güzel Sanatlar Lisesi’ ni bitirmiş olmak birçok önemli avantaj sağlar fakat atanabilmek için daha sonra üniversitelerin dört senelik resim öğretmenliği, görsel sanatlar, görsel sanatlar ve tasarım ve görsel iletişim tasarımı gibi bölümleri bitirmiş olmak gerekir. Görsel Sanatlar’ dan mezun olan kişiler bağımsız sanatçılık yaparak da mesleklerini icra etme hakkına sahip oldukları gibi özel sanat ortamları, müze ve galeri gibi kurumlarda yönetim görevlerinde yer alabilir ve sanatsal organizasyonlarda da görev yapabilirler.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alıyor?

Görsel Sanatlar öğretmeni maaşları hakkında bir araştırma yaptığımızda kişinin iş tecrübesi, hangi firmada çalıştığı, yapılan iş kapsamı gibi çoğu kritere göre farklılık gösterir. Mayıs 2024 senesinden itibaren güncel devlette Görsel Sanatlar Öğretmeni maaşı ortalama 39.500 TL şeklinde belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir